[Date Prev][Date Next][Thread Prev][Thread Next][Date Index][Thread Index]

Pozvánka do Brna



Title: Pozvánka do Brna
Vážení milovníci cestování.
Tentokráte pro Vás mám speciální prohlídky města Brna. Turistické informační centrum připravilo hned dvě komentované procházky historickým centrem pro zrakově postižené.
 
     Prohlídková trasa 1. - Nádvoří Nové radnice – Mincmistrovský sklep – náměstí Svobody – kostel sv. Jakuba – Moravské náměstí. Délka 2 hodiny. Místo setkání: nádvoří Nové radnice, Dominikánské náměstí 1.
  Komentovaná procházka začíná na nádvoří Nové radnice na Dominikánském náměstí 1. Uprostřed nádvoří stojí kašna z roku 1928. Dnešní podoby nabyla po restaurování v roce 1998. Je nazývaná "Rok", je zdobená kovovou mříží s alegorickými postavami dvanácti měsíců v roce, které si mohou účastníci procházky ohmatat.
  Poté se skupina s průvodkyní přesune do Mincmistrovského sklepa, který se nachází právě pod budovou Nové radnice. Je tam možnost posadit se a vyslechnout pár vět o historii Brna a také o Staré radnici. Na tomto místě je také možnost zapůjčit si audioprůvodce s hmatovými obrázky, které jsou popsány v Braillově písmu.
  Dalším stanovištěm je časostroj na náměstí Svobody nazývaný též Brněnský orloj. Jeho zvláštností je, že každý den v 11.00 vypadne z jednoho ze čtyř otvorů po obvodu jedna skleněná kulička, kterou si turista, který na ni počká, odnese jako suvenýr. Časostroj byl slavnostně odhalen 18. září 2010 u příležitosti 365. výročí odolání města Brna při
švédském obléhání v době třicetileté války, které má připomínat.
  Dále je na trase kostel sv. Jakuba – původně románský kostel z počátku 13. století byl později nahrazen kostelem gotickým. Na stavbě se podílel významný stavitel Antonín Pilgram. V roce 1515 byla stavba přerušena požárem, kostel byl dokončen v roce 1592 dostavěním věže. Tento kostel je druhým nejnavštěvovanějším v Brně po katedrále sv. Petra a Pavla.
  Procházka je zakončena u plastické mapy města Brna. Je to "obraz", zasazený v "rámu" s doplňujícími texty v češtině, angličtině, němčině a Braillově písmu. Bronzová plastika ukazuje, jak vypadalo Brno v roce 1645 v době obléhání švédskými vojsky. Mapa se nachází na Moravském náměstí od roku 2010 a zvláště nevidomí návštěvníci města Brna tuto plastiku ocení.

  Prohlídková trasa 2. – Nádvoří Staré radnice  – Mečová ulice – průchod Staré radnice – Zelný trh – Petrov nebo Denisovy sady – Šilingrovo náměstí. Délka 2 hodiny. Místo setkání: nádvoří Staré radnice u kašny, Radnická 8.
  Procházka začíná na nádvoří Staré radnice. Stará radnice je nejstarší a nejzajímavější světská stavba v Brně. Její věž je vysoká 63 m a každoročně na její ochoz vystoupí tisíce návštěvníků. Průvodkyně účastníky seznámí s historií Staré radnice a popíše také její funkci v současnosti.
Skupina se pak přesune asi 20 m na ulici Mečovou, kde si vyslechne první ze zajímavých pověstí, která se váže ke Staré radnici.
  Dalším stanovištěm je průchod Staré radnice, který je známý tím, že u stropu je zavěšen krokodýl a na zdi visí Birkovo kolo. Ke krokodýlu a kolu se vážou pověsti, které průvodkyně na tomto místě popovídá. A přidá další pověst, která souvisí s portálem Staré radnice. Na tomto místě sídlí také Turistické informační centrum, v němž bude možné si zapůjčit audioprůvodce s hmatovými obrázky, které jsou popsány v Braillově písmu.
Skupina se poté přemístí na Zelný trh, náměstí, na kterém už po staletí probíhají trhy. I v dnešní době najdeme na tomto náměstí prodejce, kteří nabízejí od jara do podzimu čerstvou zeleninu, ovoce, vejce, koření a květiny. Dominantou náměstí je kašna Parnas. Náměstí se může pyšnit také tím, že na něm stojí dvě divadelní budovy- Divadlo Reduta a Divadlo Husa na provázku. A nelze také nezmínit, že pod tímto náměstí se nachází rozsáhlý labyrint středověkých chodeb a sklepů, který byl upraven a od roku 2011 je zpřístupněn návštěvníkům.
Dalším zastavením bude katedrála sv. Petra a Pavla – největší kostel v Brně nebo Denisovy sady – pěkný park za katedrálou. V něm stojí monumentální obelisk, který je největším objektem vybudovaným na památku ukončení napoleonských válek.
Procházka bude ukončena na Šilingrově náměstí.
     Komentované prohlídky lze objednat telefonem 542 427 150, nebo emailem
info@ticbrno.cz, v Informačním centru Brno, Radnická 8. po celý rok (středa – neděle) pro skupiny 6 až 20 osob. Zde proběhne také platba v den konání prohlídky, případně dle domluvy fakturou.
  Vstupné na prohlídky je: ZTP 50 Kč, ZTP/P 50 Kč a průvodce 50,- Kč
  Brno je druhé největší město v České republice a bývalé hlavní město Moravy, má přibližně 381 tisíc obyvatel, Leží na soutoku řek Svratky a Svitavy v jižní části Moravy.
  Na prohlídky města je možno jít i s vodicími psy.
  Při rozhodování Vám může být nápomocná Fotogalerie
Prohlídkové trasy č.1. a Prohlídkové trasy č.2. Také si můžete SPUSTIT/STÁHNOUT audiopozvánku k první prohlídkové trase a SPUSTIT/STÁHNOUT audiopozvánku i k prohlídkové trase druhé ve formátu mp3. Případně ještě nahlédnout přímo na webové stránky Města Brna. Další informace o prohlídkových trasách a o městě Brně naleznete zde https://www.sons.cz/Mesto-Brno-P4009111.html a případně o dalších přístupných památkách naleznete také na webu SONS ČR, z.s. pod odkazem: https://www.sons.cz/pamatky 
 
  Přeji Vám příjemné zážitky.
 
Alena Hejčová
Metodické centrum odstraňování bariér
Sjednocená organizace nevidomých a slabozrakých České republiky, zapsaný spolek (SONS ČR, z.s.)
Krakovská 21, 110 00 Praha 1
Tel: 775 438 112
email:
hejcova@sons.cz
www: www.sons.cz; www.bilapastelka.cz