Vážení milovníci cestování.
Tentokráte Vám přináším informaci o interaktivní a tedy i přístupné expozici Hudební zvěřinec v Českém muzeu hudby v Praze.
Výstava vás zavede do světa, kde se hudba prolíná s říší zvířat. Skladatelé a hudebníci si již dávno všimli libozvučných hlasů ptáků, řevu šelem nebo tajuplných signálů hmyzu. Zvířata tak autory přímo inspirovala k napsání mnoha krásných skladeb. Zvíře se stává předmětem hudebního ztvárnění jako konkrétní bytost nebo jako nositel určitých vlastností. Prozkoumáte zde, která zvířata se ukrývají v hudebních nástrojích, jak ve skutečnosti vypadají a poslechnete si populární písničky, slavné skladby, ale i skutečné zvuky přírody.
Ve výstavě se podíváte do ptačí říše, vodního světa, do lesa i do exotických krajů. K vidění jsou nejen ilustrace, noty a hudební nástroje, ale i zvířata. Díky spolupráci s Přírodovědeckým muzeem Národního muzea si zvířata prohlédnete pěkně zblízka – ta jsou ve skleněných vitrínách. Na bubínky a xylofon se může volně hrát.
Dozvíte se, z čeho se dříve nástroje vyráběly, proč se některé části hudebních nástrojů po zvířatech jmenují nebo proč je svým tvarem připomínají. Uvidíte historický serpent, který vypadá jako had, nebo třeba arabský buben, který je pro svůj tvar nazýván sloní nohou. Zjistíte, jak se jmenovala oblíbená kočka Emy Destinnové, nebo to, že Antonín Dvořák byl vášnivý holubář. V části o hmyzí říši naleznete motýlka houslisty Josefa Suka i sbírku motýlů skladatele Zdeňka Fibicha.
Jsou zde ve sluchátkách i v prostoru zvuky zvířat. K poslechu jsme pro vás připravili krásné skladby inspirované zvířaty, jako například Labutí jezero, Karneval zvířat nebo Let čmeláka. Nezapomněli jsme ani na písničky lidové a populární. Budete si tak moci zanotovat například Máme rádi zvířata, Holubí dům, Včelku Máju, Medvědi nevědí a mnoho dalších.
Pro lepší inspiraci k návštěvě této jedinečné expozice, která má vzdělávací, zábavný, i zážitkový charakter můžete shlédnout i video z vernisáže. https://www.youtube.com/watch?v=P5fvsnZwiDE
Výstavu je možno navštívit individuálně s rodinou, nebo kamarády, nebo jako komentovanou prohlídku přímo s autorkami expozice. Tu je potřeba objednat u paní Mgr. Lucie Jirglové na telefonu 257 257 738, nebo emailem cmh@nm.cz. Telefon do pokladny: 224 497 707. Výstava je časově omezena - potrvá do 31.12.2022.
České muzeum hudby sídlí v barokně-klasicistní budově bývalého klášterního kostela svaté Máří Magdalény v Karmelitánské ulici č.2, v Praze, na Malé straně. Ve svých expozicích shromažďuje a vystavuje historické hudební nástroje, notové záznamy a další předměty související s hudbou.
Je dobře dostupné ze zastávky Hellichova, od hlavního nádraží tramvají č.15. V budově jsou označené schody. WC pro návštěvníky je v přízemí budovy, vlevo od hlavního vchodu, kde se také nachází šatna a kavárna.
Vodicí psi do expozice mohou.
Otevřeno je denně kromě úterý od 10:00 do 18:00. Aktuální zde: https://www.nm.cz/navstivte-nas/objekty/ceske-muzeum-hudby
Vstupné pro ZTP a ZTP/P 0 Kč, doprovod 0 Kč, pro ostatní zde: https://www.nm.cz/navstivte-nas/objekty/ceske-muzeum-hudby
Můžete si také prohlédnout webové stránky Českého muzea hudby
Přeji Vám krásné zážitky.
Alena Hejčová
Metodické centrum odstraňování bariér
Sjednocená organizace nevidomých a slabozrakých České republiky, zapsaný spolek (SONS ČR, z.s.)
Krakovská 21, 110 00 Praha 1
Tel: 775 438 112
email: hejcova@sons.cz
www: www.sons.cz; www.bilapastelka.cz