Milí přátelé,
do 30. prosince 2024 můžete navštívit komorní výstavu Historie a kultura nevidomých, která se koná v bezbariérovém Technickém muzeu v Brně (TMB). Tato jedinečná výstava byla uspořádána při příležitosti letošního 77. výročí založení Dne nevidomých v bývalém Československu. Vystavené předměty, dokumenty a fotografie vám představí, jak se nevidomí vzdělávali, pracovali, závodně sportovali nebo jak trávili volný čas.
Výstavu si můžete prohlédnout ve stálé expozici Kultura nevidomých v Technickém muzeu Brno.
Co na výstavě najdete? Komorní výstava nabízí pestrou škálu artefaktů:
Historická a současná sportovní ocenění (poháry a medaile): ze šachových turnajů nevidomých, z paralympijských her, z mistrovství republiky v běhu, z cyklistiky, ze Showdown, ze simulované zvukové střelby, a z dalších sportovních aktivit.
Výrobky: z keramiky, z proutí, podsedák, a další. Výrobky jsou vytvořené v terapeutické dílně HapAteliér v Tyflocentru Brno a v Centru sociálních služeb v Brně‑Chrlicích.
Soubory fotografií, které zachycují: nevidomého ladiče, nevidomého kartáčníka, nevidomého telefonistu, pěvecký sbor, keramické dílny, smyčcový kvartet, nácvik prostorové orientace, trávení volného času a další.
Nechybějí ani diplomy: První cena v interpretační soutěži, Žena regionu
Nepřehlédněte ani zajímavou politickou vložku výstavy, kterou tvoří: osvědčení o zvolení senátorem Milana Pešáka, jeho hlasovací karta, jeho senátorský průkaz
Axmanova technika modelování (ATM)
Součástí výstavy jsou také výukové práce nevidomých studentů technikou ATM. Jde o sochařský způsob modelování se šamotovou hlínou. Technika vychází z hmatových schopností nevidících, pro které byla prvotně určena. Její dosah je však v dnešní době mnohem širší. Ve stejné míře se uplatňuje také pro lidi s mentálním, fyzickým či duševním handicapem.
Technika je mezinárodně uznávanou metodou sloužící všem, kteří kvůli zdravotnímu handicapu nemohou absolvovat klasické řemeslné nebo výtvarné vzdělání.
Podrobnější informace o této jedinečné technice najdete ZDE.
Kdy na výstavu vyrazit? Výstavu můžete navštívit od středy do neděle.
Středa až pátek je muzeum otevřeno od 9 do 17 hodin.
Sobota až neděle je muzeum otevřeno od 10 do 18 hodin.
Vstupné: Základní vstup do muzea stojí 150 korun, držitelé průkazu ZTP a držitelé průkazů ZTP/P + osoba doprovázející mají vstup volný.
Výstavu připravilo oddělení Dokumentace slepecké historie TMB spolu s dalšími organizacemi pro nevidomé a slabozraké – Tyfloservis Brno, Tyflocentrum Brno a Centrum sociálních služeb pro osoby se zrakovým postižením v Brně-Chrlicích.
Kontakty: Tel.: +420 541 421 411, e-mail: info@tmbrno.cz
Web. stránky: https://inspirante.cz/poznejte-kulturu-nevidomych/
https://www.tmbrno.cz/akce/historie-a-kultura-nevidomych/
Zprávu podává
Alena Hejčová
Metodické centrum odstraňování bariér - zpřístupňování památek pro zrakově postižené
Sjednocená organizace nevidomých a slabozrakých České republiky, zapsaný spolek (SONS ČR, z.s.)
Krakovská 21, 110 00 Praha 1
Tel: 775 438 112
email: hejcova@sons.cz
www: www.sons.cz; www.bilapastelka.cz