Vážení milovníci cestování.

 

     I v zimě můžeme plánovat své výlety a těšit se na navštěvování různých památek a kulturních zajímavostí. Opět pro vás jednu mám. Tentokráte je to Hanácké muzeum v přírodě v Příkazech, blízko Olomouce.

     Zde se během komentované prohlídky seznámíte s každodenním životem na hanáckém gruntu na konci 19. a v 1. polovině 20. století. Postupně navštívíte jednotlivé místnosti obytné části statku: předsíň, kuchyň, světnici, světničku, síň, oficírskou neboli důstojnickou světničku a řemeslnou dílničku. Dále budete pokračovat prohlídkou hospodářské částí, kde zhlédnete malou expozici praní prádla a maštal s chlévem. Každá z místností je vybavena dobovým mobiliářem.

     Ve druhé části prohlídky navštívíte zahradu s nově vysazenými ovocnými stromy původních odrůd, kudy dojdete k první špaletové stodole. Zde vám průvodce popovídá nejen o tomto stavení, ale i o žních a zpracování obilí na hanáckém venkově. Prohlídka pokračuje nově otevřenou přenesenou roubenou stodolou z obce Skalička na Hranicku, kde naleznete některé stavební prvky z poloviny 16. století. Na závěr prohlídky si prohlédnete expozici ve druhé stodole, věnované převážně zemědělským strojům a nástrojům. Po té se můžete, již sami, projít celým venkovním areálem a vrátit se zpět na dvůr.

     Komentovaná prohlídka trvá přibližně 50 minut a délka trasy činí cca 250 m. V obytné části jsou prkenné podlahy, v hospodářské pak kamenné. Celý venkovní areál muzea je zatravněn až na kamenný podklad u vchodu, pod průjezdem a okolo hanáckého gruntu. Mezi jednotlivými místnostmi obytné části jsou pod dveřmi nízké prahy. Nejen pro zrakově postižené návštěvníky nabízíme prohlídku s možností osahat si a vyzkoušet některé předměty každodenního života na hanáckém venkově, například předměty denní potřeby v domácnosti, a řemeslné či zemědělské nářadí. Během návštěvy můžete vidět také živá domácí zvířata - kočku, králíky a slepice s kohoutem. V blízké budoucnosti je plánujeme rozšíření o kozy a ovce.

     Během roku probíhá v Hanáckém muzeu v přírodě pravidelně několik jednodenních tematických programů k tradiční lidové kultuře, například masopust, Velikonoce, žně, hliněné stavitelství, lidové kroje a Vánoce. Většina programů má i edukativní charakter. Návštěvníci si mohou vyzkoušet např. pletení tatarů, posekat obilí luňákem a vymlátit jej cepem, zhotovit hliněnou cihlu, nebo si vyzkoušet některé vánoční hanácké zvyky. V červnu pořádáme interaktivní vzdělávací programy pro školní a předškolní děti, zaměřeny na lidová řemesla a zvyky. Koncem srpna je v muzeu program s názvem Koniny, který je určen především dětem s jízdou na koni, loutkovým divadlem, malováním na obličej či střelbou z luku.

     Prohlídkový okruh je možné absolvovat pouze s průvodcem. Komentované prohlídky začínají každou hodinu. Organizované skupiny si mohou prohlídku rezervovat předem telefonicky +420 585 967 310, nebo emailem hanackemuzeum@nmvp.cz. Mimo návštěvnickou sezónu (říjen až duben) je lépe využít emailový kontakt.

     Vstupné pro držitele průkazu ZTP je 80 Kč, pro ZTP/P 0 Kč, doprovod 0 Kč, základní 100 Kč, snížené 80 Kč – senioři nad 65 let a děti 15 -26 let. Případně aktuální vstupné zde.

     Hanácké muzeum v přírodě se nachází v západní části obce Příkazy, vzdálené cca 10 km od Olomouce. Je dobře dostupné linkovými autobusy ze zastávky Příkazy, Horní konec, vzdáleno cca 500 metrů pěší chůze. Od vlakové zastávky je vzdáleno asi 1 kilometr.

     Hanácké muzeum v přírodě v Příkazích, známé též jako Hanácké skanzen, je unikátním dokladem hliněného stavitelství na Hané. První informace o Kameníčkově gruntu, jak se toto stavení také nazývá po posledních majitelích, pochází již ze 16. století. Muzeum tvoří soubor hliněných lidových staveb. Skládá se ze čtyř špaletových stodol a kompletního hanáckého statku s obytnou a hospodářskou částí z roku 1876, a zahradou s tradičními druhy ovocných stromů. První expozice byla otevřena v roce 1990.

Kameničkův grunt je jednopatrová stavba se dvěma řadami oken a širokými dvoukřídlými dřevěnými vraty s výrazně modrou podrovnávkou. Za vraty je prostorný průjezd, kde se vpravo nachází dveře do pokladny a vlevo WC pro návštěvníky. Ve vnitřních prostorech jsou vyšší dřevěné prahy a označené dřevěné schody. Na dvoře a v zahradě je travnatý terén, v hospodářské části budov jsou podlahy hliněné.

     Vodicí psi do areálu muzea mohou.

     Při rozhodování jestli památku navštívit vám může být nápomocná Fotogalerie: Zonerama a také si můžete SPUSTIT/STÁHNOUT audio pozvánku do tohoto Hanáckyho skanzenu přímo v hanáčtině. Také můžete nahlédnout přímo na webové stránky Hanáckého muzea v přírodě. 

      Veškeré informace o této a dalších přístupných památkách naleznete také na webu SONS ČR, z.s. pod odkazem: https://www.sons.cz/pamatky.

 

     Přeji vám krásné Vánoce a mnoho hezkých zážitků při návštěvách přístupných památek.

 

Alena Hejčová
Metodické centrum odstraňování bariér
Sjednocená organizace nevidomých a slabozrakých České republiky, zapsaný spolek (SONS ČR, z.s.)
Krakovská 21, 110 00 Praha 1
Tel: 775 438 112
email: hejcova@sons.cz
www: www.sons.cz; www.bilapastelka.cz