Vážení příznivci televize, filmu či dalšího video obsahu,

důležitým prostředkem pro zpřístupnění audiovizuálních děl zrakově postiženým je audiopopis. Jeho produkce českými televizemi je zakotvena v českých právních předpisech. Lze diskutovat o jeho kvalitě či způsobech vykazování jeho množství, nicméně faktem je, že jistá část televizního video obsahu je audiopopisem opatřena.
Dostupnost audiopopisu ale není dána jen jeho tvorbou, ale i technickými prostředky, kterými se audiopopis k divákovi se zrakovým postižením dostává. Tato oblast dle SONS zatím není dostatečně podchycena závaznými předpisy, a to může způsobovat nejrůznější potíže s příjmem audiopopisu. Z tohoto důvodu SONS společně s dalšími organizacemi zdravotně postižených vstupuje v jednání s institucemi, které mohou technickou stránku dostupnosti audiopopisu ovlivnit.
Proto bychom vás chtěli požádat o vaše zkušenosti s příjmem audiopopisu. Všechny vaše postřehy z praxe nám pomohou. Zajímá nás, jak je pro vás audiopopis dostupný v jedné nebo více z následujících čtyř služeb:

  1. Klasické pozemní (terestrické) vysílání DVB-T2 – signál z televizních vysílačů přijímaný anténou a následně set-top boxem či televizí.
  2. Živé vysílání prostřednictvím kabelové televize či IP televize, k jehož příjmu je třeba fyzické zařízení – většinou televizor či nějaká „krabička“ připojitelná k televizoru.
  3. Živé vysílání přijímané prostřednictvím webových, mobilních či počítačových aplikací.
  4. Služby pro sledování videa na vyžádání – možnost sledování pořadů z video archivu v libovolném čase.

Ať už se k vám video obsah s audiopopisem dostává jakýmkoli způsobem, prosíme vás, abyste své zkušenosti s námi sdíleli prostřednictvím anonymní ankety na následujícím odkazu:
Zkušenosti zrakově postižených s příjmem audiopopisu

Předem vám děkujeme za vyplnění ankety. Vaše zkušenost nám pomůže při jednání s institucemi, které mohou technickou dostupnost audiopopisu ovlivnit.

Za SONS ČR, z. s.
Jan Šnyrych