[Date Prev][Date Next][Thread Prev][Thread Next][Date Index][Thread Index]

[VeVe] A jak to dopadlo s audiokomentářem?



Vážení čtenáři na konferenci VEVE, 14. prosince loňského roku tady vznesl váš technický guru pan Josef Louda dotaz "A jak to dopadlo s audiokomentářem?". Zrovna v té době bylo tzv. "ticho po pěšině" - hned to vysvětlím: televizní společnosti se SONS o audiopopisu již pár let střídavě vyjednávají a nevyjednávají. Když potřebují alibi pro nějaké nekonání (např. neplnění zákonné povinnosti), vyhledají nás a chtějí, abychom za nevidomé prohlásili, že to vlastně ani tak moc nevadí a že rádi počkáme, až se uráčí atd., atd. Naopak když něco chystají a spouštějí, tak nám o tom buď vůbec neřeknou nebo to řeknou tak pozdě (třeba dvě hodiny před začátkem vysílání audiopopisovaného pořadu), abychom už nemohli zrakově postiženou veřejnost informovat; pak mohou televize slavnostně prohlásit: "všechno funguje nádherně, slepí lidé neprotestují.". Z této taktiky mohou mít zisk u veřejnosti (podívejte, co my pro ty nevidomé děláme); a co naši lidé? Ti mezitím zápasí s přepínáním televizí a jen některým se podaří komentář víceméně náhodou nastavit. Kdyby nám televizní společnosti řekly včas, kdy a jak se bude audiopopis vysílat, mohli by naši technici napsat do konferencí i do časopisů, jak se jednotlivé typy televizních přijímačů nastavují, jak vůbec lze audiopopis přijímat a u kterých přijímačů a poskytovatelů kabelových služeb to zatím nefunguje.
 
V zájmu vyjasnění pozic vydala SONS níže citované stanovisko, které obdržely všechny celostátně působící televizní společnosti i jejich asociace. Předpokládáme, že se stane východiskem nejen dalších jednání s televizními společnostmi (první je naplánováno již na příští čtvrtek), ale i pro diskusi v naší organizaci.
 
Zdraví R. V.
 
STANOVISKO Sjednocené organizace nevidomých a slabozrakých ČR k právě probíhající etapě spouštění vysílání televizních pořadů se zvukovým popisem pro osoby se zrakovým postižením 
 
 
 
 
Určeno pro vnitřní potřebu všem zainteresovaným subjektům
 
 
 
 
 
Sjednocená organizace nevidomých a slabozrakých ČR (dále SONS) sdružuje kolem deseti tisíc osob se zrakovým postižením, jejich rodinných příslušníků, přátel a příznivců. Působí na celém území státu a je zdaleka největším občanským sdružením zastupujícím nejširší zájmy této skupiny obyvatel.
 
 
 
Od prvopočátku opatřování audiovizuální produkce, zejm. hraných filmů zvukovým popisem jsme přirozeně patřili k hlavním aktérům v této oblasti. Dávno předtím, než vešla v účinnost novela zákona o provozování rozhlasového a televizního vysílání, jíž byla uzákoněna povinnost zpřístupňovat určité procento pořadů osobám se zrakovým postižením, se SONS podílela na vytvoření zvukového popisu řady audiovizuálních děl, díky čemuž získala značné zkušenosti, jak by měl zvukový popis vypadat, aby sloužil svému účelu, tedy zprostředkování obrazové složky pořadu slovním komentářem.
 
 
 
Kromě práce na zvukovém popisu filmů distribuovaných mimo poskytovatele televizního vysílání jsme se účastnili mnoha jednání, na nichž jsme byli jak Asociací televizních organizací, tak i řídícími pracovníky jednotlivých televizí ujišťováni, že jejich cílem je poskytnout osobám se zrakovým postižením reálné zpřístupnění vysílaných pořadů, nikoli jen jakési formální naplnění litery zákona. Ostatně právě tímto argumentem bylo ještě v létě a na podzim roku 2012 zástupci ATO odůvodňováno faktické nenaplňování zákonem ustanovené povinnosti.
 
SONS se stavěla s pochopením k technickým i věcným obtížím, jež s sebou vysílání pořadů opatřených zvukovým popisem nese; zejména jsme přicházeli s konstruktivními řešeními v obou oblastech.
 
 
 
Ještě na přelomu loňského a letošního roku náš technicky fundovaný odborník s prokázanou praxí tvůrce zvukového popisu hraných filmů zdvořile žádal příslušné pracovníky veřejnoprávní televize i soukromých televizních stanic o včasné informace o zamýšlených testovacích vysíláních pořadů opatřených zvukovým popisem. Včasné informace o tom, kdy se budou pořady se zvukovým popisem vysílat a jaké jsou technické podmínky jejich příjmu, jsme měli v úmyslu rozšířit mezi naše nevidomé a slabozraké spoluobčany, abychom získali dostatečný vzorek názorů na stávající počáteční úroveň této služby; jedině tak lze zvukový popis náležitě zavádět a postupně zdokonalovat jednak ke spokojenosti koncesionářů a jednak k možnostem poskytovatelů. Včasných informací se nám ani v jednom případě nedostalo, což lze dokumentovat na korespondenci mezi příslušným pracovníkem SONS a televizními společnostmi; nejsme tudíž s to poskytnout odpovídající zpětnou vazbu, o které píše např. Česká televize na svých internetových stránkách.
 
S politováním jsme nuceni konstatovat, že v současné době dochází přesně k tomu, co jste při partnerských jednáních popírali – televizní společnosti naplňují zákon „jenom jako“. Ve chvíli, kdy se zvukový popis živelně rozběhl, jsme pro vás přestali být partnerem; mediálně zajímavější jsou jednotlivci, kteří vás do tiskových zpráv či přímo do vysílání pochválí. Proti oprávněné pochvale nelze nic namítat, je však zároveň třeba i nadále seriózně jednat v zájmu zlepšování, nikoli formalizování zvukového popisu.
 
 
 
Nabízíme konstruktivní spolupráci, která je nutná zejména v počáteční fázi zavádění nové služby. Naše možnosti se ubírají dvojím směrem:
 
§  zvyšování povědomí o moderních způsobech sledování televizního vysílání mezi zrakově postiženou veřejností (zpřístupnění vizuálně nastavovaných funkcí přijímačů, sledování televize na internetu apod.);
 
§  spolupráce při obsahové náplni zvukového popisu.
 
 
 
Zrakově postižená veřejnost se nás na internetových konferencích i při spolkových setkáních právem dotazuje: „Co, SONSe, děláš pro to, aby byl zvukový popis opravdu k něčemu dobrý? Vždyť u filmů na DVD se to docela dařilo.“. Odpovídat neaktivisticky můžeme pouze tehdy, budeme-li i nadále považováni za vašeho partnera. Zrakově postižení lidé chtějí vědět, jaká bude úroveň připravovaných zvukových popisů, jak bude zajištěno jejich informování o časech vysílaných pořadů, podle jakých kritérií se budou pořady opatřované zvukovým popisem vybírat, kdo poučí tisíce lidí na různé technické úrovni a vybavenosti, jak si přidanou zvukovou stopu na svých přijímačích nastavit a spustit … To je pouze hrubý výčet témat ke společné práci, přičemž některá z nich jsme připraveni zvládnout za vás – přesněji řečeno – za sebe samé.
 
 
 
 
 
Vyzýváme všechny zainteresované subjekty k obnovení korektní spolupráce. Nedorozumění, ani spory s televizními společnostmi nevyhledáváme; na druhé straně však nejsme částí veřejnosti, která by se mohla stát objektem laciné propagace neuspokojivě fungující služby.
 
 
 
Témata jsou nastolena – je jen na nás, jak se jich chopíme.
 
 
 
V Praze dne 6. února 2013
 
 
 
 
 
V úctě
 
 
 
Rudolf Volejník,
 
viceprezident