Milí přátelé,
přijměte pozvání na online besedu s Lubošem Zajícem nazvanou: Nahlédněte SONS pod pokličku.
KDY: úterý 6. září od 17:00
KDE: v aplikaci Teams – přihlašovací formulář na tomto odkazu:
https://forms.office.com/r/jQUMC2T9XE
„Nakoukněte s námi SONS pod pokličku.“
Srdečně vás zveme na besedu s prezidentem SONS Lubošem Zajícem. Povídat si budeme o prvním roce v křesle prezidenta SONS. O tom, co se podařilo a na čem se dále pracuje, o vizi do budoucna. Ale také o tom, jak vlastně taková organizace jako je SONS funguje, kde se získávají finance na činnost a dalších organizačních záležitostech.
Jako vždy bude prostor na vaše dotazy, podněty a připomínky.
Na tuto besedu je nutné se přihlásit pomocí formuláře Microsoft Teams. Pokud byste měli jakékoli potíže s vyplněním formuláře, kontaktujte telefonicky Petru Trunečkovou na tel: 736 671 586. Ta Vám s vyplněním pomůže. Případně kontaktujte pracovníka SONS ve Vašem okolí. Formulář lze vyplnit z jakéhokoli počítače či mobilního zařízení. Není tedy třeba vyplňovat z vlastního počítače.
Po vyplnění formuláře Vám bude na e-mail zaslán odkaz pro připojení ke schůzce. Nejpozději však hodinu před plánovaným začátkem akce, tedy v 16:00.
V tento čas bude také schůzka zpřístupněna pro zkušební připojení.
Formulář se Vám zobrazí také po načtení QR kódu v příloze.
Ve formuláři, prosíme, vyplňte Vaši emailovou adresu, jméno a příjmení, město či obec a zda máte či nemáte zrakové postižení.
Setkáme se v úterý 6. září v 17:00 hodin v prostředí aplikace Microsoft Teams. Besedu můžete sledovat na počítači, tabletu či mobilním telefonu. Pro hladký a příjemný průběh besedy je důležité, aby účastníci uměli vypnout a zapnout mikrofon. Pokud si nejste jistí, jak tuto funkci na Vašem zařízení ovládat, prosíme, kontaktujte Jirku Sedláčka na tel: 732 876 513. Rád Vám poradí, jak na to.
Můžete také využít návod na připojení, který jsme pro Vás zpracovali a je umístěn na naší webové stránce. Přímý odkaz na návod je zde: https://1url.cz/@navod_pripojeni_ms_teams
Schůzka bude přístupná od 16:00 pro vyzkoušení funkčnosti Vašeho připojení. Odkaz na ni Vám bude zaslán po vyplnění formuláře, viz. výše.
Těšíme se na Vás!
Za tým SONS online
Vojtěch Železník
Vážení milovníci cestování.
I tentokráte pro vás mám informaci o vstřícném a interaktivním Muzeu Másla v Máslovicích ve Středních Čechách, které stojí za to navštívit.
Malé máslovické muzeum másla je jediné svého druhu ve střední Evropě. Není však jediné na světě. Existuje podobné muzeum v Irsku ve městě Cork, které se však zabývá hlavně máslem irským.
V muzeu je interaktivní expozice, která nabízí různé druhy máselnic, odstředivek, formiček na máslo, máslenek na servírování másla a další předměty, související s domácí výrobou másla. Vystavena je zde také ojedinělá kolekce obalů na máslo. Většinu exponátů lze prakticky zkoušet a jsou tedy i haptické.
Součástí je i expozice o historii obce Máslovice a krátkodobé zajímavé výstavy. Muzeum je bezbariérové, a vhodné i pro návštěvníky se zrakovým postižením. K dispozici jsou i pracovní listy v Braillově písmu.
V muzeu se dozvíte, jak se máslo vyrábělo podomácku v selském hospodářství. Malý vhled do jeho výroby. Domácí výroba byla jedinou formou výroby másla až do konce 19. století. Teprve vynález odstředivky v roce 1872 umožnil postupné zavádění průmyslové výroby. Základem výroby másla je mléko. Získávalo se ručním dojením krav, při němž seděl dojič u boku krávy na stoličce a dojil do nádoby, zvané dížka, na Moravě hrotek. Nadojené mléko se cedilo přes síto a nalévalo do krajáčů, z nichž se pak na povrchu usazená smetana sbírala plochými naběračkami. Později se používaly k získávání smetany ruční odstředivky. Smetana se zpracovávala na máslo v máselnicích. Nejrozšířenějším typem máselnic byly tlučky neboli tlukačky, v nichž se smetana tloukla plochým děrovaným tloukem. Jiným typem máselnic byly máselnice kolíbavé, nebo houpavé, vybavené uvnitř děrovanou přepážkou, na kterou smetana při houpání máselnice narážela a těmito nárazy se utloukla na máslo. Časté byly také máselnice soudkové nebo bubnové, buď s otáčivým soudkem, v nichž se smetana při otáčení soudku tloukla na máslo nárazy na děrované lišty, trčící ze stěn do prostoru máselnice, nebo s pevným soudkem, vybaveným uvnitř tlukadlem nebo šroubovicí poháněnou klikou. Nejprimitivnější máselnice byly máselnice kvedlačkové, v nichž se smetana vrtila primitivní kvedlačkou. Z nich se vyvinuly máselnice třepadlové s rámovými neb s křídlovými třepadly.
Vedlejším produktem při výrobě másla je podmáslí. Aby bylo máslo dokonale zbavené zbytku podmáslí, po utlučení se hnětlo. Malá hrouda se hnětla v rukách, velká na hnětacím prkénku pomocí rýhovaného válečku, zvaného trdlo. Při hnětení se prolévalo vodou. Vyhnětené máslo se formovalo do ozdobných dřevěných formiček, nebo se zdobilo ozdobnými válečky a pečetítky.
Máslo se uchovávalo v keramických máslenkách se skleněnou nádobou na máslo uvnitř, kolem které se nalévalo trochu vody, aby se máslo odpařováním vody ochlazovalo a tím udrželo déle čerstvé. Různě zdobené máslenky pak sloužily a stále slouží k servírování másla.
Po návštěvě muzea můžete v muzejním obchůdku nakoupit suvenýry obce i muzea, například magnety skleničky, turistické známky i vizitky, také porcelánové máslenky na uchovávání másla či dřevěné formy na máslo.
Muzeum másla se nachází v obci Máslovice, v ulicí Pražská č.3. Telefonní a emailový kontakt je: +420 724 191 246, +420 603 431 148,muzeum(a)maslovice.cz
Otevřeno mají celoročně, kromě měsíce února, v soboty, neděle a státní svátky od 10 do 12, a od 13 do 16 hodin. Ve všední den je možno muzeum navštívit pouze po předběžné objednávce pro minimálně 5 osob.
Vstupné do muzea pro ZTP/P je 30Kč, a pro doprovod také 30Kč
Malé máslovické muzeum másla – zdroje informací a webové stránky muzea:
https://www.maslovice.cz/muzeum-masla/https://www.kudyznudy.cz/ceska-nej/kulturni/muzeum-masla
Přeji Vám krásné zážitky.
Alena Hejčová
Metodické centrum odstraňování bariér
Sjednocená organizace nevidomých a slabozrakých České republiky, zapsaný spolek (SONS ČR, z.s.)
Krakovská 21, 110 00 Praha 1
Tel: 775 438 112
email: hejcova(a)sons.cz
www: www.sons.cz; www.bilapastelka.cz
Milí přátelé,
chtěli bychom vás upozornit na níže uvedenou aktivitu Vládního výboru pro osoby se zdravotním postižením.
Čtěte tedy dál informaci přímo od tajemnice výboru Mgr. Martiny Jelínkové:
Vážená paní, vážený pane,
dovoluji si Vás informovat o tom, že Vládní výbor pro osoby se zdravotním postižením (dále jen "VVOZP") vyhlásil 29. ročník Ceny VVOZP za publicistické práce zaměřené na téma zdravotního postižení.
Cena je vyhlašována s cílem upoutat pozornost médií k tématu zdravotního postižení a jejich prostřednictvím pozitivně ovlivňovat mínění a postoje veřejnosti vůči lidem se zdravotním postižením.
Cena VVOZP je udělována za publicistické práce na téma zdravotní postižení ve třech kategoriích - televizní, rozhlasové a tiskové.
Ve všech kategoriích mohou být díla uveřejněna také prostřednictvím internetu. Přihlásit lze dílo publikované od 01.10.2021 do 30.09.2022.
Publicistická díla lze přihlašovat do 30. září 2022 (rozhoduje razítko podací pošty nebo osobní doručení do podatelny Úřadu vlády ČR) na adresu:
Úřad vlády ČR
Sekretariát Vládního výboru pro osoby se zdravotním postižením
nábřeží Edvarda Beneše 4
118 01 Praha 1
Dílo se předkládá ve 3 kopiích.
Nebo je možné zaslat přihlášku i díla v elektronické podobě na e-mail jelinkova1.martina(a)vlada.cz .
Na základě dotazů autorů z posledních let lze letos nově pro přihlášení díla použít přiložený formulář k přihlášení, tento formulář však není povinný, díla je možné přihlašovat stejným způsobem jako doposud bez formuláře.
Bližší informace a podmínky pro přihlášení naleznete v přiložených Propozicích Ceny VVOZP.
V případě dotazů mě neváhejte kontaktovat.
Děkuji.
S pozdravem
Martina Jelínková
Mgr. Martina Jelínková
tajemnice Vládního výboru pro osoby se zdravotním postižením
Oddělení sekretariátu Vládního výboru pro osoby se zdravotním postižením | Secretariat of the Government Board for People with Disabilities
Úřad vlády České republiky | Office of the Government of the Czech Republic
nábřeží Edvarda Beneše 4
CZ-118 01 Praha 1
T +420 224 002 316
M +420 725 048 335
email: jelinkova1.martina(a)vlada.cz
www.vlada.cz
Vážení zákazníci,
prodejna tyflopomůcek v Praze bude z provozních důvodů tento pátek 26. srpna uzavřena.
Děkujeme za pochopení
V pondělí 29. jsme vám tedy zase plně k dispozici.
P.s.: Také nezapomínejte, že je tu možnost využít náš nový Eshop, který je vám k dispozici stále, 24 hodin každý den.
https://eshop.tyflopomucky.cz
Alžbeta Suková a Jaroslava Melounová
SONS, Tyflopomůcky Praha
Krakovská 21 (2. patro)
110 00 Praha 1
Tel: 221 462 464
Mail: praha(a)tyflopomucky.cz
Web: www.tyflopomucky.cz
e-shop: https://eshop.tyflopomucky.czwww.facebook.com/tyflopomuckypraha
Vážení milovníci cestování.
Tentokráte pro Vás mám tip na Galerii Středočeského kraje v Kutné Hoře.
V Galerii jsou vystavována umělecká díla mnohých autorů, a v převážné většině se jedná o obrazy. Galerie však také nabízí pro slabozraké a nevidomé návštěvníky nevšední zážitek z vnímání obrazů a k nim připojených krátkých textů ve stálé expozici Stavy mysli / Za obrazem.
Tato jedinečně koncipovaná sbírková prezentace, která v roce 2015 vyhrála prestižní národní cenu Gloria musaealis, představuje kvalitní i podnětná umělecká díla, zasazená do velkorysých, vzdušných a elegantních síní a chodeb Jezuitské koleje, s nimiž přímo rozmlouvají. Návštěvníci mají jedinečnou možnost prožívat vztah mezi jednotlivými exponáty, mezi obrazem a slovem, mezi uměním a barokními interiéry.
Součástí této expozice je 8 haptických přepisů vybraných uměleckých děl - Obměny a intervence. Přepisy jsou určeny primárně slabozrakým a nevidomým návštěvníkům. K těmto přepisům byly namluveny komentáře, odkrývající obsah a vznik vybraných děl. Audio průvodce byl realizován v úzké spolupráci s dětmi navštěvujícími literárně-dramatický obor Základní umělecké školy v Kutné Hoře, které mu propůjčily svůj hlas. Audioprůvodce je k zapůjčení zdarma na pokladně GASK k zakoupené vstupence do výstavy Stavy mysli / Za obrazem - Obměny a intervence.
Stálá expozice Stavy mysli / Za obrazem je koncepčně založena na pestrém spektru citového a myšlenkového života člověka. Východiskem jsou tematické „dvojice“ – protichůdné či doplňující se, ke kterým se vystavená díla mohou vztahovat (například samota/přátelství, rovnováha/napětí, odcizení/meditace). Vzniká tím „polemický prostor“ mezi dvěma vyhraněnými polohami duševního světa. Jde tu především o to, aby návštěvníci porozuměli uměleckému projevu jako něčemu, co promlouvá k nadčasově aktuálním rovinám lidské existence.
Spolu s výtvarným prožitkem z vystavených děl dotvářejí „náladu“ jednotlivých prostorů krátké citáty či aforismy, sloužící jako textové pojednání daného tematického okruhu. Jsou to výmluvné postřehy výtvarníků, filosofů, spisovatelů a hudebníků. Tímto přístupem je snaha docílit podnětného prostředí, kde návštěvník najde mnoho důvodů k zamyšlení – nejen ve smyslu „hotových“ tvrzení, ale hlavně v podobě otázek, na něž je třeba hledat odpověď. Výstava je nyní obohacena také o prostorovou instalaci či elektronická média, což jsou tvůrčí prostředky neodmyslitelně spjaté s dnešní tvůrčí citlivostí.
Lektorské centrem GASK v rámci jeho programu „GASK bez bariér“ nabízí návštěvníkům se zrakovým handicapem také tři zážitkové programy k dílům Ivana Sobotky, Květy Válové a Antonína Střížka, haptický přepis architektornických prvků jezuitské koleje, audio průvodce jezuitskou kolejí a program Vonná instalace.
V Galerii si můžete prohlédnout i některé 3D exponáty i v exteriéru v rámci aktuální výstavy GASK pod širým nebem. https://www.gask.cz/cs/vystavy/gask-pod-sirym-nebem
Lektorované programy na míru je nutno objednat v lektorském centru u paní Karin Vrátné Militké na tel. +420 702 045 215, nebo emailem VratnaMilitka(a)gask.cz
Vstupné pro ZTP/P a doprovod do stálých expozic a celé galerie činí 50% z běžného vstupného, na lektorované a komentované programy dle domluvy při objednání.
Galerie Středočeského kraje sídlí v jezuitské koleji v Barborské ulici v Kutné Hoře. Tato dvoupatrová barokní stavba byla postavena v r. 1667 Giovannim Domenicem Orsim.
Galerie Středočeského kraje je institucí zaměřenou svou sbírkou i výstavním programem na výtvarné umění 20. a 21. století. Jako instituce vznikla v roce 1963 pod názvem Středočeská galerie, v letech 1993-2009 pokračovala jako České muzeum výtvarných umění v Praze a pod názvem GASK – Galerie Středočeského kraje existuje od roku 2009. V prostorách tří traktů ve dvou patrech jezuitské koleje probíhají krátkodobé výstavy i stálá expozice.
Webové stránky Galerie Středočeského kraje v Kutné Hoře https://www.gask.cz/cs/vystavy
Přeji Vám krásné zážitky.
Alena Hejčová
Metodické centrum odstraňování bariér
Sjednocená organizace nevidomých a slabozrakých České republiky, zapsaný spolek (SONS ČR, z.s.)
Krakovská 21, 110 00 Praha 1
Tel: 775 438 112
email: hejcova(a)sons.cz
www: www.sons.cz; www.bilapastelka.cz
?|??
Dobrý den,
byli jsme osloveni z Moneta Money Bank a tak vám zasílám dotazník, na jehož základě chtějí zlepšit přístupnost svých bankovních produktů a služeb, jak se sami dočtete níže.
Jelikož přístupnosti není nikdy dost :-), vždy si cením, pokud se o tuto problematiku někdo zajímá.
Doufám a věřím, že to neskončí jen u dotazníku a že přinese své plody v ještě lepší přístupnosti banky.
Zdeněk Bajtl
A nyní už následuje jejich průvodní text k dotazníku:
Pomozte nám, prosím, zlepšovat přístupnost bankovních produktů a služeb
Chceme bankovní produkty a služby dále rozvíjet a záleží nám na pohodlí všech, kteří je používají.
Podělte se, prosím, s námi o své zkušenosti s přístupností služeb ve vaší bance. Proto bychom vás chtěli požádat o vyplnění dotazníku na URL adrese
https://bit.ly/3O5cL8m .
Pokud dáváte přednost vyplnění dotazníku v textové (wordovské) podobě, využijte dotazník ve formátu docx v příloze, který pak zašlete na pristupnost(a)moneta.cz nebo milos.smid(a)moneta.cz .
Za vyplnění on line dotazníku předem děkujeme
Moneta Money Bank
Miloš Šmíd
Milí přátelé,
přijměte pozvání na online besedu s Viktorem Dudrem nazvanou, Tvoříme si svět bez bariér.
KDY: středa 10. srpna v 17:00
KDE: v aplikaci Teams – přihlašovací formulář na tomto odkazu:
https://forms.office.com/r/4E9K5gGnf5
Česká republika má jedny z nejlepších služeb pro nevidomé na světě. Je to tím, že v minulosti vzali sami nevidomí své záležitosti do vlastních rukou a začali se zasazovat o odstraňování bariér. Dnes si už ani neuvědomujeme, kolik je práce za tím, že máme více než ve 30 městech ozvučené linky MHD nebo hmatově rozlišené mince, vodící linie, navigační majáčky a další prvky usnadňující život nevidomým.
O tom, jak to vše začalo, co vše se postupem času podařilo přizpůsobit větší bezpečnosti a lepší orientaci nevidomých a jak můžeme i my sami přiložit ruku k dílu a tvořit si svět bezpečnější, nám přijde popovídat Viktor Dudr, jeden z průkopníků odstraňování bariér u nás.
Prostor bude i pro Vaše dotazy na téma bariér, které Vám stěžují pohyb a orientaci ve Vašem okolí a na možnosti, jak se pokusit je odstranit.
Na tuto besedu je nutné se přihlásit pomocí formuláře Microsoft Teams. Pokud byste měli jakékoli potíže s vyplněním formuláře, kontaktujte telefonicky Petru Trunečkovou na tel: 736 671 586. Ta Vám s vyplněním pomůže. Případně kontaktujte pracovníka SONS ve Vašem okolí. Formulář lze vyplnit z jakéhokoli počítače či mobilního zařízení. Není tedy třeba vyplňovat z vlastního počítače.
Po vyplnění formuláře Vám bude na e-mail zaslán odkaz pro připojení ke schůzce. Nejpozději však hodinu před plánovaným začátkem akce, tedy v 16:00.
V tento čas bude také schůzka zpřístupněna pro zkušební připojení.
Formulář se Vám zobrazí také po načtení QR kódu v příloze.
Ve formuláři, prosíme, vyplňte Vaši emailovou adresu, jméno a příjmení, město či obec a zda máte či nemáte zrakové postižení. Setkáme se ve středu 10. srpna v 17:00 v prostředí aplikace Microsoft Teams. Besedu můžete sledovat na počítači, tabletu či mobilním telefonu. Pro hladký a příjemný průběh besedy je důležité, aby účastníci uměli vypnout a zapnout mikrofon. Pokud si nejste jistí, jak tuto funkci na Vašem zařízení ovládat, prosíme, kontaktujte Jirku Sedláčka na tel: 732 876 513. Rád Vám poradí, jak na to.
Můžete také využít návod na připojení, který jsme pro Vás zpracovali a je umístěn na naší webové stránce. Přímý odkaz na návod je zde: https://1url.cz/@navod_pripojeni_ms_teams
Schůzka bude přístupná od 16:00 pro vyzkoušení funkčnosti Vašeho připojení. Odkaz na ni Vám bude zaslán po vyplnění formuláře, viz. výše.
Těšíme se na Vás!
Za tým SONS online
Vojtěch Železník