Vážení milovníci cestování.
Muzeum Komenského v Přerově je další přístupnou a vstřícnou památkou k návštěvníkům se zrakovým postižením. U příležitosti 430. výročí narození Jana Amose Komenského připravilo v termínu 24. 3. – 26. 6. 2022 projekt s názvem Komenský znovu v Přerově, který nabízí pestrou nabídku výstav, workshopú, edukačních programů, lektorovaných procházek městem, komentované prohlídky a mnohé další.
Z nabízených akcí vybírám výstavu s názvem „Kartograf Jan Amos Komenský“, ve které jsou prvky vhodné pro nevidomé či slabozraké návštěvníky. Kromě haptické mapy muzea a nejbližšího okolí, se lze dotknout i čtyř replik historických měřicích/kartografických přístrojů nebo si s pomocí průvodců zahrát hru s názvy řek. Tato výstava návštěvníkům představí unikátní kolekci Komenského map Moravy ze sbírek muzea v kontextu doby, ve které Komenský svou mapu tvořil. Jedním z cílů je připomenout jednu z méně známých oblastí jeho zájmů, tedy kartografii. Veřejnosti budou také představeny nejnovější poznatky z výzkumů nebo také haptická 3D mapa, kterou vytvořila Katedra geoinformatiky Univerzity Palackého v Olomouci. Výstavu doplní řada interaktivních a edukačních stanovišť. Níže je odkaz na video z výstavy, ve kterém se pojednává o Komenského mapách. Jedním z exponátů je také již zmíněná 3d mapa, která přiblíží, jakým způsobem Komenský zachytil povrch, kde se snažil vytvořit reálný tvar jednotlivých kopců a terénních nerovností. Tato výstava potrvá do 26. 6. 2022.
https://www.ceskatelevize.cz/porady/10122978233-udalosti-v-regionech-ostrav…
Doporučit mohu také komentovanou procházku s názvem „Přerovem po stopách Komenského“. Město Přerov je úzce spjato se životem Jana Amose Komenského, který zde prožil důležitou etapu svého života. Na některých zastaveních jsou předměty či plasticky zdobené nápisové desky, kterých se lze dotknout. Například v prostoru památníku Jednoty bratrské je kovový 3D model budovy modlitebny a bratské školy. V budově muzea je pak zmenšený model památníku J. A. Komenského, kde je znázorněn jako učitel se žáčkem. Trasa bude přizpůsobena návštěvníkům se zrakovým postižením, v tomto případě není třeba naplnit kapacitu 10 osob, která je uvedena na webu muzea. Tuto procházku je doporučeno si předem objednat opt nejpozději do 26.6.2022.
V Muzeu Komenského můžete také navštívit komentované prohlídky stálých expozic, ve kterých jsou samozřejmostí i haptické exponáty a jsou tak trvale přizpůsobeny pro jednotlivce i skupiny návštěvníků se zrakovým postižením.
Stálá expozice z různých období dějin školství obsahuje čtyři kompletně zařízené školní třídy: z doby Jana Ámose Komenského, z období vlády císaře Františka Josefa I., třída z období po vzniku samostatného Československa a poslední třída prezentuje 50. léta minulého století. Kromě možnosti zasednout do původních školních lavic jsou zde pro návštěvníky ukázky dobových školních pomůcek, a také i předměty, s pomocí kterých se žáci trestali.
Stálá expozice Archeologie přiblíží pravěké období lovců mamutů, k dispozici jsou repliky několika pravěkých předmětů, zlomky pravěké keramiky, ale i pravá mamutí kost a jeden ze zadních zubů - stolička, které je možno si osahat a potěžkat. Návštěvníci si pak mohou vyzkoušet „pravěkou vrtačku“, což je nástroj na provrtávání kamenných nástrojů, nebo si osahat plastické keltské skleněné korálky. Na tuto expozici navazuje tzv. černá kuchyně, kde lze dodnes cítit vůni sazí a ohně. Zde jsou k osahání dobové nádoby určené k vaření i stolování.
Zajímavý haptický i akustický zážitek může také nabídnout expozice zvonů, která se nachází ve věži přerovského zámku, ve kterém muzeum Komenského sídlí.
3D model zámku se nachází na schodišťové chodbě mezi prvním a druhým patrem zámku. Stručný popis modelu v Braillově písmu je na vyžádání u pracovnice pokladny.
Na blízkém náměstí T.G. Masaryka je umístěn 3D bronzový model historického centra Přerova.
Prohlídku pro jednotlivce i skupiny je třeba předem objednat v pokladně zámku na telefonním čísle 581 250 531, nebo emailem pokladna(a)prerovmuzeum.cz
Vstupné na komentovanou prohlídku všech stálých expozic je pro ZTP a ZTP/P 20 Kč, průvodce 0 Kč. Do jedné stálé expozice je pro ZTP a ZTP/P 10 Kč, průvodce 0 Kč. Krátkodobá výstava Kartograf Jan Amos Komenský ZTP a ZTP/P 20 Kč, doprovod 0 Kč, ostatní 40Kč, komentovaná procházka „Přerovem po stopách Komenského“ dle domluvy při objednání. Aktuální krátkodobé výstavy viz aktuální vstupné.
Muzeum Komenského sídlí v zámku, který se nachází v centru města Přerova na Horním náměstí 1/1, vzdáleno cca 25 minut pěší chůze od vlakového i autobusového nádraží.
Přerovský zámek, který se rozkládá uprostřed městské zástavby na západní straně travertinového návrší vypínajícího se nad levým břehem řeky Bečvy. Jedná se o čtyřkřídlý objekt ve tvaru čtverce s válcovou věží uprostřed západní stěny. Zámek je obklopený ze dvou stran suchým příkopem, přes který vede zděný most. Na západní straně k budovám přiléhá kamenná hradba s cimbuřím.
Původně gotický hrad byl na přelomu 16. a 17. století za vlády Karla staršího ze Žerotína přestavěn na renesanční zámek. Na konci 19. století přestal zámek sloužit k účelu bydlení, a od počátku třicátých let 20. století sídlí v přestavěných interiérech Muzeum Komenského.
Do budovy je jeden vchod po dlážděném nájezdu z náměstí čtyřkřídlými vraty. Na konci průjezdu vlevo, za dveřmi do vnitřních prostor, jsou opět vlevo dveře do místnosti s pokladnou. Zde začínají komentované prohlídky expozic. V budově jsou označené schody. Expozice jsou umístěny ve všech patrech zámku, včetně sklepení a věže s vyhlídkou na město. Budova je bez výtahu.
Vodicí psi do muzea mohou.
Při rozhodování, zda muzeum navštívit, vám může být nápomocná fotogalerie: Zonerama a také si můžete SPUSTIT/STÁHNOUT audio pozvánku. Rovněž jsou vám k dispozici i webové stránky Muzea Komenského. Podrobný popis trasy a další informace k této památce naleznete pod tímto odkazem: https://www.sons.cz/Prerov-Muzeum-Komenskeho-v-Prerove-P4007046.html
Veškeré informace o této a dalších přístupných památkách naleznete také na webu SONS ČR, z.s. pod odkazem: https://www.sons.cz/pamatky .
Přeji vám krásné jarní dny a mnoho pestrých zážitků při návštěvách přístupných památek.
Alena Hejčová
Metodické centrum odstraňování bariér
Sjednocená organizace nevidomých a slabozrakých České republiky, zapsaný spolek (SONS ČR, z.s.)
Krakovská 21, 110 00 Praha 1
Tel: 775 438 112
email: hejcova(a)sons.cz
www: www.sons.cz; www.bilapastelka.czhttps://www.ceskatelevize.cz/porady/10122978233-udalosti-v-regionech-ostrav…
Dobrý den,
již jsou to čtyři roky, kdy proběhl poslední ročník soutěže v prostorové orientaci a samostatném pohybu TyfloBrno 2018, jejímž hostitelem byla městská část Brno střed. Proto nyní nadešel čas na přípravu dalšího ročníku, který se uskuteční v městské části Brno – Královo Pole.
15. ročník soutěže proběhne v sobotu 17. září 2022.
Soutěž TYFLOBRNO 2022 je určena především nevidomým lidem, kteří brázdí ulice našich měst a obcí samostatně a chtějí si vyzkoušet neznámou trasu podle jejího popisu. Soutěžit může i ten, kdo se nebojí dočasně vyměnit nejdůležitější lidský smysl – zrak – za klapky na očích, černočernou tmu a bílou hůl.
Věříme, že odměnou pro účastníky bude nezapomenutelný zážitek. Vidící si odnesou lepší schopnost vcítit se do potřeb těch, kteří jsou o zrak trvale připraveni. Nevidomí zase vzpomínky na společně strávené chvíle a utvrzení v tom, že „slepotou život nekončí“ a že „přijímat podanou ruku na cestě tmou“ je sice fajn, ale není nad to, když si člověk dokáže pomoci sám.
Zahájení soutěže: 17. září 2022 v 9.00 hodin
v prostorách nového Domu služeb pro nevidomé Josefa Chaloupky na ulici Chaloupkova 7, Brno – Královo Pole.
Popisy tras do našeho domu, najdete na webu
http://bariery.centrumpronevidome.cz/trasy/tcchaloupka.htm
Start prvního soutěžícího: 9.30 hodin.
Vyhlášení výsledků: v 15.30 hodin.
Předpokládaný konec soutěže: v 16.00 hodin.
Další informace: na místě bude pro účastníky zdarma zajištěno občerstvení a oběd.
Soutěžící potřebují:
bílou hůl, dobrou obuv a oblečení i do deště, vysílač povelů (VPN) a také dobrou kondici, odvahu a sportovního ducha,
v případě požadavku itineráře k soutěži ve formátu MP3:
funkční MP3 přehrávač nebo zařízení, která přehrávají MP3; účastník musí mít v takovém případě vlastní kabel pro připojení k PC, náhradní baterie, plně nabitý mobilní telefon nebo nabité baterie do MP3 přehrávače.
Soutěží se bez vodícího psa. Vodící pejsci mají prostě volno.
Počet soutěžících je omezen na max. 20 účastníků.
Pro účastníky a zejména vítěze budou připraveny jako již tradičně medaile a hodnotné ceny.
Přihlásit se můžete nejpozději do pátku 9. září 2022.
Vyplněnou přihlášku prosím zašlete na e-mail: mikusova(a)tyflocentrumbrno.cz (Lucie Mikušová)
V případě většího zájmu budete zařazeni jako náhradníci (na poslední chvíli se může některý z přihlášených omluvit). Rozhodovat pořadí přihlášených, proto s odesláním přihlášky neotálejte.
Podrobné informace pošleme přihlášeným zájemcům po přijetí jejich přihlášky.
V případě dotazů kontaktujte
Lucii Mikušovou, tel.: 515 919 667, mobil: 774 715 091.
Výše uvedený Text (tato pozvánka) a hlavně dokument pro přihlášení do soutěže najdete v příloze k tomuto emailu.
Na akci srdečně zve
za celý tým pracovníků TyfloCentra Brno
HANKA BUBENÍČKOVÁ
Vážení přátelé,
srdečně Vás zveme na dubnové ON-LINE TRÉNOVÁNÍ PAMĚTI!
KDY?
Ve čtvrtek 21. dubna od 17 do 18 hodin!
KDE?
https://1url.cz/@sonstreninkpameti
(místnost bude přístupná od 16.30 h.)
Tentokrát budou otevřeny dvě místnosti pro celkem 16 účastníků. Není potřeba se předem přihlašovat.
Paměť s Vámi bude trénovat Maruška Kebrdlová a Petra Trunečková.
Těšíme se na Vás!
Technické podmínky účasti – stabilní připojení k internetu, funkční PC nebo mobil, sluchátka a mikrofon.
Pro poklidný průběh akce doporučujeme vyhradit si čas pouze na tuto aktivitu, zvolit vhodné a klidné prostředí bez zbytečných ruchů okolí.
Děkujeme!
Za tým SONS online
Vojtěch Železník
www.sons.cz/online
Milí přátelé,
seznámit Vás s dodavateli elektronických kompenzačních pomůcek, představit
Vám konkrétní tváře, nabídku, ale také historii a filosofii, to je naším
cílem v sérii videí a podcastů s názvem "Vše o dodavatelích elektronických
kompenzačních pomůcek".
Na tomto odkazu naleznete první díl:
https://www.youtube.com/watch?v=SZ5tzS6Vvj0&t=4s
Zde je příspěvek na Facebooku pro sdílení:
https://www.facebook.com/sonscz/posts/7473320706041369
Prosíme vás o podporu projektu SONS online šířením této informace a sdílením
a lajky na Vašem Facebooku.
Zároveň bychom byli vděční za zpětnou vazbu na naše první rozhovory.
Přijímáme tipy, názory a vše, co by nám pomohlo náš projekt rozvíjet a
zlepšovat.
Děkujeme za podporu a spolupráci a přejeme krásné Velikonoce.
Za tým SONS online
Hanka Petrová
www.sons.cz/online
Milí odběratelé Vis-Impu,
před několika dny jsme na webu zveřejnili pravidelný článek popisující vybrané záležitosti, kterými jsme se mj. věnovali v březnu, přečíst si jej můžete na tomto odkazu:
https://www.sons.cz/03-2022---informace-o-cinnosti-prezidenta-a-viceprezide…
Hodiny pro veřejnost, které by připadly na Velikonoční pondělí, přesuneme na úterý 19. dubna. Od 15 hod. tedy neváhejte telefonovat na číslo 221 462 462, po zvolení čísla 9 v hlasovém automatu budete přepojeni na sekretariát prezidenta. od 16 hod. Vás pak zvu na Skypový skupinový hovor na odkazu:
https://join.skype.com/IgZ2cAHSzieS
Radostné prožití velikonočních svátků přeje
Luboš Zajíc
Mgr. Luboš Zajíc – prezident spolku
SONS ČR, z. s.
Tel.: 221 462 462, GSM: 775 438 187, e-mail: zajic(a)sons.cz
Krakovská 1695/21, 110 00, Praha 1 - Nové Město
Velikonoce na Hané
Akce v Hanáckém muzeu v přírodě v Příkazech u Olomouce, konané na Bílou sobotu, 16. 4. 2022, od 10:00 do 16:00. Budou představeny tradiční velikonoční a jarní zvyky, zdobení a malování vajíček, pletení pomlázek, pečení velikonočního pečiva či vystoupení dětí s velikonočním pásmem ze Základní školy Příkazy. Po celý den bude v areálu probíhat malý velikonoční jarmark.
- hanácké lidové kroje
- misky, závěsy, vázání uzlů (včetně ukázek)
- klapače, dekorativní a užitkové předměty (včetně ukázek)
- velikonoční kraslice
Program:
- ukázky zdobení a malování vajíček (zdobení slámou, rostlinná batika, vosková batika)
- pečení a ochutnávka velikonočního pečiva (jidášů)
- pletení tatarů (pomlázek)
- vystoupení dětí z místní základní školy s velikonočním pásmem (od 14 hodin)
Občerstvení zajištěno
Informace na webu muzea: https://www.nmvp.cz/prikazy
Hanácké muzeum v přírodě v Příkazích u Olomouce, známé též jako Hanácké skanzen, je unikátním dokladem hliněného stavitelství na Hané a uchovatelem tradičních zvyků a života na Hané.
Hanácké muzeum v přírodě se nachází v západní části obce Příkazy, vzdálené cca 10 km od Olomouce. Je dobře dostupné linkovými autobusy ze zastávky Příkazy, Horní konec, vzdáleno cca 500 metrů pěší chůze. Od vlakové zastávky je vzdáleno asi 1 kilometr.
Kontaktní osoba je Mgr. Josef Urban, kurátor sbírky Hanáckého muzea v přírodě 773 769 902 josef.urban(a)nmvp.cz
Více informací o muzeu najdete také na webu SONS https://www.sons.cz/Prikazy-Hanacke-muzeum-v-prirode-P4011058.html
Vážení milovníci cestování.
Jaro vás jistě láká k procházkám a výletům. Mám tu pro vás zase jeden tip na opravdu přístupnou památku. Tentokráte je to Národopisné muzeum v Praze a v něm zejména plně haptická expozice Tradiční lidová kultura dotykem.
Tato stálá expozice přibližuje život našich předků na vesnici přelomu 19. a 20. století. Najdete zde model vesnického obydlí, výrobky a pracovní nástroje řemeslníků, ukázky lidového oděvu a látek, ze kterých byl zhotovován. Jsou zde také luštěniny, které tvořily základ stravy, nebo bylinky, které byly používány na dochucení jídel nebo v léčitelství. Můžete si poslechnout ukázky lidové hudby ze všech regionů dnešní České republiky. Děti, a třeba i dospělí ocení panenky v původních krojích nebo dřevěné hračky, s nimiž si hráli jejich vrstevníci před sto lety.
Všechny exponáty jsou určeny k haptické prohlídce, a jsou opatřeny popisky ve zvětšeném černotisku a Braillově písmu. Součástí expozice je i katalog v Braillově písmu s reliéfními obrázky. K expozici jsou připraveny doprovodné programy, prezentace předmětů užívaných ve svátečních časech a komentované programy v návaznosti na tradiční svátky, lidové zvyky a tradice nejen pro nevidomé a slabozraké návštěvníky, ale i pro zájemce z řad škol a zájmových spolků. Expozice je velmi vhodná i pro dětské návštěvníky.
Další stálá expozice Česká lidová kultura v současnosti nemá haptickou linku, její součástí jsou ale také hudební a dotykové prvky. Etnografická expozice seznamuje s každodenností a folklorem života na českém, moravském a slezském venkově v 18., 19. a první polovině 20. století. Návštěvu stálé expozice a dočasných výstav doporučujeme navštívit s vidícím doprovodem nebo v rámci komentované prohlídky.
V budově letohrádku nebo v přilehlém parku jsou pořádány koncerty folklórní hudby z České republiky nebo zahraničí. Přehled aktuálních akcí v Národopisném muzeu najdete zde.
Expozici Tradiční lidová kultura dotykem je možno navštívit individuálně bez předchozí rezervace, nebo jako komentovanou prohlídku ve skupině, kterou je možno objednat pouze na všední dny, minimálně s týdenním předstihem. Maximální počet osob ve skupině je 15, minimální není určen. K objednání můžete využít telefonní kontakty 224 497 374, 773 793 412, nebo e-mail lucie.cmelikova(a)nm.cz.
Vstupné na komentovanou prohlídku pro skupinu ZTP 30 Kč, ZTP/P 30 Kč, doprovod 30 Kč, ostatní 80 Kč, komentovaná prohlídka pro skupinu 110 Kč/os, děti do 15 let zdarma. Individuální prohlídka expozice pro ZTP 0 Kč, ZTP/P 0 Kč, doprovod 0 Kč. Aktuální vstupné zde.
Národopisné muzeum sídlí v Letohrádku Kinských, který se nachází na úbočí bývalých vinic vrchu Petřína v překrásné Kinského zahradě o rozloze přibližně 17 hektarů s rybníčkem a vodopádem, podle návrhu tehdejšího hospodářského ředitele Kinských Františka Höhnela. Tato předměstská vila byla postavena ve stylu pozdního klasicismu v letech 1827–1831 podle návrhu vídeňského architekta Heinricha Kocha, jako letní sídlo vznešeného knížecího rodu.
Letohrádek je situován v zadní části parku, který je nejbližší částí Kinského zahrad ve směru od ulice Holečkova. Odsud přímo k budově vede stoupající cesta dlážděna nepravidelnými kusy kamení, která se přibližně v polovině parku rozděluje na dvě cesty po obou stranách centrálního trávníku a opět sjednocuje před budovou muzea.
Letohrádek je jednoposchoďová empírová budova s přízemními bočními přístavky, s terasou na úrovni patra. Osově souměrná a slohově čistá klasicistní stavba je vně strohá. Hlavní východní průčelí je trojosé. Střed se vstupními dveřmi zdůrazňuje rizalit s předloženým portikem se čtyřmi dórskými sloupy.
Před hlavním průčelím s vchodovými dveřmi jsou 4 schody nahoru. Budova Letohrádku má troje vchodové dveře, do muzea se vchází prostředními, za nimiž se nachází prostorná vstupní hala. Pokladna s muzejním obchodem je v místnosti po pravé straně ze vstupní haly, po levé straně je samoobslužná bezplatná šatna. Je to místnost se skříňkami na zamykání a vratnou minci v hodnotě 5, nebo 10 Kč. Za vstupní halou se nachází hala s hlavním širokým schodištěm bez označení. V přízemí vpravo se nachází expozice Tradiční lidová kultura dotykem a na konci chodby kavárna. Doleva je prostor pro aktuální dočasnou výstavu. Nad schodištěm vpravo je stálá expozice Česká lidová kultura, rovně prostor pro krátkodobé výstavy. V přízemí před hlavním schodištěm se vždy nachází kustod, který rád poskytne navigaci.
V objektu je neoznačené hlavní schodiště a WC, menši schody v expozicích jsou označené. Pro návštěvníky s omezenou mobilitou je k dispozici výtah spojující přízemí a 1. patro. Výtah je možné použít pouze v doprovodu zaměstnance muzea. Letohrádek Kinských je od roku 2003 též nazývaný Musaion, což v řečtině znamená chrám múz.
Národopisné muzeum patří pod správu Národního muzea v Praze. V roce 1964 bylo sídlo národopisného muzea vyhlášeno Národní kulturní památkou.
Nová národopisná expozice získala ocenění České národopisné společnosti za rok 2005 a v roce 2007 byla nominována na cenu Evropské muzeum roku.
Vodicí psi do muzea mohou.
Při rozhodování, jestli stojí za to muzeum navštívit vám může být nápomocná fotogalerie: Zonerama a také si můžete SPUSTIT/STÁHNOUT audio pozvánku. Rovněž jsou vám k dispozici i webové stránky Národopisné muzeum Národního muzea.
Veškeré informace o této a dalších přístupných památkách naleznete také na webu SONS ČR, z.s. pod odkazem: https://www.sons.cz/pamatky.
Přeji vám krásné dny a mnoho pestrých zážitků při návštěvách přístupných památek.
Alena Hejčová
Metodické centrum odstraňování bariér
Sjednocená organizace nevidomých a slabozrakých České republiky, zapsaný spolek (SONS ČR, z.s.)
Krakovská 21, 110 00 Praha 1
Tel: 775 438 112
email: hejcova(a)sons.cz
www: www.sons.cz; www.bilapastelka.cz
Milí přátelé,
vyšel první rozhovor projektu SONS online. Prosíme o šíření této informace společně s prosbou o podporu sdílením a lajky.
"CUKROVKA - tichá, nenápadná, zákeřná.".
Romaně Lískovcové vstoupila do života v dětství, sebrala jí zdraví, milovanou maminku a nakonec i zrak.
Přes to všechno dnes žije Romana naplněný život, má svůj vlastní projekt DEKOROPOSLEPU květinové dekorace, stala se první českou nevidomou floristkou, tvoří, raduje se ze života a jde stále dál za svými sny.
O tom, jak se se svými ztrátami dokázala vyrovnat, co jí pomohlo žít dál a najít znova radost ze života, si můžete poslechnout v našem prvním dílu z řady rozhovorů o životě s těžkým zrakovým postižením zde:
https://www.youtube.com/watch?v=I6g7NbfZm1U
Děkujeme a doufáme, že se rozhovor bude líbit.
Více na www.sons.cz/online
Za Tým SONS online
Hanka Petrová
Milí přátelé,
informace, poradenství, tipy, názory, zajímavé rozhovory, zábava – to vše a mnohem více pro vás připravuje tým SONS ONLINE.
Kdo konkrétně za tímto projektem Sjednocené organizace nevidomých a slabozrakých stojí se dozvíte v tomto medailonku na YouTube:
https://www.youtube.com/watch?v=u8nTk3_ZsOo
a na Facebooku:
https://www.facebook.com/sonscz/photos/a.273630086010503/7423361954370578
Podpořit projekt SONS ONLINE můžete rozesláním této informace dál, odebíráním našeho kanálu na YouTube a sdílením a lajky na Vašem Facebooku.
Již brzy Vám přineseme první rozhovor s nevidomou květinářkou Romanou Lískovcovou.
Děkujeme za podporu a doufáme, že se bude nový projekt líbit.
za tým SONS ONLINE
Hana Petrová
tel. 775 086 748
email: petrova(a)sons.cz
Milí odběratelé konference Vis-Imp,
stejně jako minulý měsíc, tak i v dubnu vám posíláme články ze Sociálně právní poradny SONS.
Článek Vás seznámí s následujícími tématy:
- Aktualita: zrušení sociální slevy O2
- SIPO e-mailem zdarma
- Nepovinná očkování, která jsou nově plně hrazena z veřejného zdravotního pojištění, a některé další změny ve zdravotnictví
- Změna maximálních výší úhrad za sociální služby od 1. 3. 2022
- Komunikace s Úřadem práce z pohodlí domova
Článek naleznete v příloze e-mailu a zároveň posíláme odkaz na webové stránky.
Odkaz na aktuální článek je:
https://1url.cz/@SONS_pravni0422
Přejeme vám klidný duben.
Autorky článku: Václava Baudišová a Nicole Fryčová
S pozdravem,
Mgr. Nicole Fryčová
Sociálně právní poradna SONS ČR, z.s.
Krakovská 21
110 00 Praha 1
Tel.: 221 462 432
e-mail: pravni(a)sons.cz
www.sons.cz